„Zobaczysz jak, przywita pięknie nas warszawski dzień”. 12 lat temu zmarł Czesław Niemen

Hymnem Legii i piosenką, która jest bardzo blisko serca każdego warszawiaka jest „Sen o Warszawie”. Czesław Niemen, nagrał jednak wiele innych równie pięknych piosenek, jak „Wspomnienie” czy „Dziwny jest ten świat”. Dziś przypada 12 rocznica śmierci Czesława Niemena.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku. Choć zmarł w stolicy, pochodził ze Starych Wasiliszek, które znajdowały się wtedy w województwie nowogródzkim. Obecnie jest to część Białorusi.

Po II Wojnie Światowej, w 1958 roku został przymusowo przesiedlony do polski w ramach wysiedleń z Kresów Wschodnich.Stamtąd przeniósł się do Gdańska, a potem po ślubie do Sopotu. W międzyczasie śpiewał w kabarecie, teatrze studenckim i klubach. Sukces przyszedł dopiero później po występach z zespołem „Niebiesko-Czarni”, a następnie utworzeniem swojej grupy „Akwarele”.

Sen o Warszawie, będący obecnie hymnem Legii, nagrał w 1966 roku i okazał się wtedy wielkim przebojem. W 1968 roku powstały również albumy „Sukces” oraz „Czy mnie jeszcze pamiętasz”. Łącznie powstało 19 albumów studyjnych, 3 albumy koncertowe, 9 składanek, 10 minialbumów i 15 singli.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w szpitalu onkologicznym w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc. Zachorował na nie również w szpitalu, który często odwiedzał w trakcie długiej walki z nowotworem układu chłonnego. Ciało zostało, zgodnie z wolą zmarłego, skremowane, a urnę z prochami złożono w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Artyście w jego ostatniej drodze towarzyszyło około 3000 ludzi. Wiele stacji o godz. 13.00, a więc w momencie w którym zaczął się pogrzeb, wyemitowało utwór „Dziwny jest ten świat”. Było to inicjatywą Marka Niedźwieckiego, który chciał w ten sposób oddać hołd Czesławowi Niemenowi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.