Zorganizowana grupa przestępcza o charakterze zbrojnym wprowadzała do obiegu narkotyki

W toku prowadzonego przez Prokuraturą Okręgową w Warszawie wspólnie z Komendą Stołeczną Policji Śledztwa Wydziałem do Walki z Przestępczością Narkotykową dotyczącego działalności w okresie od 2013 do czerwca 2018 r. zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się m.in. wprowadzaniem do obrotu narkotyków, w czerwcu 2018 r. na polecenie prokuratora zatrzymano 8 osób zaangażowanych  w przestępczy proceder obrotu środkami odurzającymi. Zatrzymania realizowali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową oraz Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji wspierani przez policjantów z CBŚP oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. 

Fot. Pixabay

W toku realizowanych wówczas czynności procesowych zabezpieczono narkotyki, z których możliwe było przygotowanie 2300 porcji handlowych, m.in.  amfetaminę, marihuanę i mefedron, a także broń palną oraz amunicję. Zatrzymani działali m.in. na terenie Góry Kalwaria oraz innych miejscowości powiatu piaseczyńskiego. Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, iż w okresie objętym zarzutami wprowadzili do obrotu około 10 kg środków odurzających, w tym amfetaminy oraz mefedronu.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 podejrzanym –  w grupie o charakterze zbrojnym oraz wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków; udzielania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych; posiadania narkotyków, a także spowodowania obrażeń ciała jednej osoby poprzez jej postrzelenie.

Kierujący zorganizowaną grupą przestępczą Artur A. nie został wówczas zatrzymany i ukrywał się przez organami ścigania. Wobec tego,  prokurator uzyskał postanowienie Sądu o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego i postanowił o poszukiwaniu go listem gończym. Artur A. został zatrzymany w dniu 26 września 2018 r. na terenie Warszawy, a następnie w dniu 1 października 2018 r. doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokurator przedstawił Arturowi A. zarzuty kierowania w okresie od 2013  do czerwca 2018 r. zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym mającej na celu wprowadzanie do obrotu narkotyków, wymuszenia rozbójnicze oraz popełnianie innych przestępstw kryminalnych. W skład której wchodzili pozostali zatrzymani w tej sprawie, którzy aktualnie przebywają w aresztach śledczych. Drugi zarzut dotyczy spowodowania u innej osoby obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni. Do zdarzenia doszło w marcu 2018 r. na terenie miejscowości Baniocha. Artur A. działając wspólnie i w porozumieniu z Pawłem K. – również tymczasowo aresztowanym w tej sprawie, postrzelili pokrzywdzonego w nogę.

Po wykonaniu czynności procesowych prokurator skierował do Sądu wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Artura A. Sąd powyższy wniosek uwzględnił.

Aktualnie w toku przedmiotowego postępowania status podejrzanych posiada 10 osób. Wobec 9 podejrzanych stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.