IPN rozpoczął prace poszukiwawcze ofiar terroru komunistycznego na Bródnie

W czerwcu pisaliśmy o planowanych poszukiwaniach i ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na Bródnie. Wstępnie prace były zaplanowane na maj, lecz z powodu przedłużających się pozwoleń, rozpoczęły się dopiero wczoraj.

Prace ekshumacyjne na Łączce. Fot. IPN

Prace ekshumacyjne na Łączce. Fot. IPN

Kwatera Ł na warszawskich Powązkach, Cmentarz na Służewie i Cmentarz Bródnowski to trzy miejsca, które IPN podaje jako największe zbiorowe mogiły. To w nich mogą leżeć bohaterowie polskiego podziemia okresu komunizmu.

Przedsięwzięcie dotyczy kwatery N45. To obszar w pobliżu pomnika poświęconego ofiarom represji komunistycznych. Znajduje się on przy murze kirkutu praskiego, nieopodal ul. Odrowąża. Szacunki mówią przynajmniej o 47 żołnierzach. Rzeczpospolita dowiedziała się, ze mogą znajdywać się tam szczątki m.in. Mariana Bernaciaka, ps. Orlik, żołnierza AK oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z Lubelszczyzny, jego współpracownika Zygmunta Kęski, ps. Świt, ppłk. Edwarda Pisuli, ps. Tama, szefa Kedywu AK Okręgu Tarnopolskiego, czy mjr. Bronisława Sienkiewicza, ps. Wilczur, z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Podlasiu.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]