Rado Warszawy zmień przepisy! Pies tylko na smyczy i kagańcu

Tylko w dniu wczorajszym psy zagryzły dwa koty. Pisaliśmy o tym tu: https://warszawawpigulce.pl/dwa-psy-pogryzly-kota-na-targowku-wypowiedz-wlascicielki-szokuje/ i tu: https://warszawawpigulce.pl/amstaff-morderca-w-srodmiesciu-pies-bez-smyczy-i-kaganca-rozszarpal-kota-z-antykwariatu/.

Fot. Pixabay

Niedawno zmieniły się przepisy dotyczące wyprowadzania psów.

Do tej pory psy mogły biegać swobodnie tylko „w miejscach mało uczęszczanych i na wybiegach”.

W czwartek 8 lutego Rada Warszawy uchwaliła  nowe zapisy dopuszczające wyprowadzanie bez smyczy, gdy „pies jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela lub opiekuna oraz pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna kontroli nad jego zachowaniem mającej na uwadze bezpieczeństwo ludzi, innych zwierząt i uczestników ruchu drogowego”.
Pod naszymi postami rozgorzała dyskusja na temat przepisów.

Mieszkańcy (nawet Ci, którzy posiadają psy) w większości uważają, że zmiany nie są dobre.

  1. Pies to pies. Zwierzę. Nawet najlepiej wyszkolony w stresującej sytuacji może okazać się nie do opanowania.
  2. Pies luzem powinien biegać na prywatnym podwórku, a nie w miejscu gdzie są dzieci, mniejsze psy i koty, gdyż może stanowić zagrożenie.
  3. Pies biega szybciej niż człowiek, pomijając względy bezpieczeństwa właściciel nie jest w stanie kontrolować, gdzie pies zostawił odchody.
  4. „On nie gryzie” nie jest żadnym argumentem.
  5. „On chce się tylko przywitać” też nie. Ktoś inny ma prawo nie chcieć się witać.
  6. Identyfikacja opiekuna nie zniweluje potencjalnych krzywd, jakie może wyrządzić jego wierzę.
  7. To, że pies nie jest agresywny wobec właściciela, nie oznacza, że nie zaatakuje obcych.

W naszej ocenie przepisy wprowadzone przez Radę Warszawy zostawiają zbyt wiele pola na swobodną interpretację. Należy to zmienić.

Idealnie pokazują to przepisy radnych z Krakowa i Wrocławia, którzy nakazali, aby psy były wyprowadzane na smyczy i w kagańcu w miejscach publicznych jeżeli są agresywne lub należą do rasy uznawanej za niebezpieczną. Nawet jeśli jest to mały pies obowiązkowo ma mieć założony kaganiec i być pod nadzorem opiekuje. Można go puszczać bez smyczy w miejscach ogrodzonych.

 

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.