Rozbiórka zabytkowego kompleksu wstrzymana! Ale tylko do poniedziałku

Jak informuje policja prace rozbiórkowe w zabytkowym kompleksie na Czerniakowskiej zostały wstrzymane do poniedziałku do 6:00 rano. O sprawie pisaliśmy dzisiejszej nocy: https://warszawawpigulce.pl/policja-i-straz-miejska-postawiona-na-nogi-inwestor-chce-rozebrac-fabryke-a-nie-ma-pozwolenia/

Fot. Michał Krasucki

„Dziś rano, dawne zakłady WUZETEM przy ul. Czerniakowskiej.

Inwestor od wczesnych godzin porannych próbował rozpocząć rozbiórkę zabytkowych hal. Tym razem się to nie udało. Prace zostały zatrzymane przez policję do najbliższego poniedziałku! Jeżeli tylko sprzęt rozpocznie pracę przy wyburzaniu policja będzie interweniować. W poniedziałek na miejscu ma się pojawić Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego by podjąć dalsze kroki.

Dziękuję Wam za społeczny monitoring (#towarzystwoopiekinadzabytkamioddziałwwarszawie), Policji i Straży Miejskiej (podziękowania dla Renata Kaznowska) za stały patrol i skuteczną interwencję. Dziękuję Wojewódzkiemu Konserwatorowi i jego pracownikom za obecność i szybkie działanie. Dziekuję także pracownikom Inspektora Nadzoru Budowlanego, którzy podjęli rano czynności. Przez dwa dni budynkom nic się nie powinno stać. Co będzie potem w dużym stopniu zależy też od Was.

Inwestor od dwóch lat próbuje rozebrać dawne zakłady. Po otrzymaniu odmowy ze strony Stołecznego Konserwatora odwołał się do Ministra Kultury, a następnie złozył skargę do sądu. Nie zdało się to na nic, bo i minister i sąd odmowę utrzymały.
Pomimo tego w sierpniu tego roku inwestor po złożeniu wniosku i przedstawieniu własnej ekspertyzy otrzymał nakaz rozbiórki wydany przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Decyzja po uzgodnieniu przez właściwe organy stała się ostateczna.

W ciągu ostatniego miesiąca uruchomilismy procedury, które dają nadzieję na, jednak, pozytywne rozstrzygnięcie tej sprawy:
– po wniosku m.st. Warszawy PINB wznowił postępowanie ws. wydanego nakazu;
– po wniosku m.st. Warszawy PINB wydał postanowienie o wstrzymaniu nakazu;
– Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie ws. wpisu zespołu do rejestru zabytków (przypomnijmy, że po nowelizacji ustawy o ochronie zabytków już samo wszczęście takiego postępowania blokuje prace przy zabytku).

Inwestor jednak zdaje się nie zauważać wydanych rozstrzygnięć i ścigając się z czasem (nie odebrał korespodencji) próbuje dokonać rozbiórki.” – napisał Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.